صفحه اصلی > منوی پایین > راهنماهای آموزشی > صفحات وب راهنماها و مستندات  > Scopus 

 

 

                                       

 

 

آموزش اسکپوس

تهیه کننده :طیبه زارعی حاجی آبادی

معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان

 

 

 

 

scopus

 

يكي از بزرگترين پايگاه هاي نمايه نامه استنادي  و منابع تحت وب با كيفيت مي باشد ، با پشتيباني ناشر معتبر Elsevierمنتشر ميشود. داراي دسترسي آزاد (Open access) و خلاصه مقاله كنفرانس را در برمي گيرد، علاوه بر آن نتايج كيفي خود را از اطلاعات موجود در پايگاه استخراج مينمايد. اچ-ايندکس علمی را به صورت کمی نمايش می‌دهد،

 می توان به روش های زیر به اسکوپوس دسترسی داشت :

 به آدرس اینترنتی http://www.scopus.com مراجعه نمائید و با انتخاب login و وارد نمودن شناسه کاربری و رمز عبور خود، از امکانات این سایت بهره ببرید.

ابتدا به سایت دانشگاه Hums.ac.ir  وارد شوید و از قسمت منابع دیجیتال scopus را انتخاب  کنید.

قسمت جستجو از 3 گزینه :

Document search , ,Author search Affiliation search و Advanced search تشکیل شده است.

گزینه اول Document search است .در قسمت  Document search  گزینه Search for ، موضوع یا  کلید واژه (های) خود را وارد کنید. از منوی آبشاری می توانید فبلد دلخواه از قبیل عنوان مقاله ، چکیده، نویسنده و .....را انتخاب کنید تا جستجو با آن فیلد محدود شود.در قسمت Limit to  ، محدودیت های دیگری مانند سال ((Data Range، نوع مدرک (Document Type)  و محدوده موضوعی (Subject Areas) را اعمال کنید.

 

 

 

 

 

 در این قسمت در صورتیکه مایل باشید پر استناد ترین مقالات را مشاهده نمایید می توانید ترتیب نتایج را بر اساس citation قرار دهید و مدارکی را که به  مقاله حاضر استناد کرده اند مشاهده نمایید .همچنین با کلیک بر روی نام مقاله  آن را مشاهده و به چکیده و متن  آن  دسترسی یابید.

گزینه دوم در قسمت بالای صفحه گزینه Auther search است. این گزینه را انتخاب کنید، در این صفحه با وارد کردن مشخصات نویسنده ( نام خانوادگی ، نام، وابستگی سازمانی) در کادرهای مربوط  اقدام به جستجو نمایید.

در این صفحه می توان گزینه های مورد نظر حاصل از نتیجه جستجو را انتخاب نموده و سپس روی گزینه

Request to merge authors  کلیک نمائید. نتیجه بیانگر تعداد نویسندگان با اسامی مشابه است. برای دریافت The Scopus Athor Indentifer و مشاهده اطلاعات فرد بر روی اسم نویسنده کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 در این قسمت میتوان شاخص اچ- ایندکس ، تعداد ارجاعات  را مشاهده نمود و  همچنین با کلیک بر روی نام مقاله  دسترسی به متن کامل آن  را  داشت ، در زیر نمونه ای از آن ذکر شده است .

 

   

 

 

 پس از مشاهده مقاله مورد نظر در صورت تمایل می توان متن اصلی مقاله را دریافت نمود.

گزینه سوم  در قسمت بالای  صفحه Affiliation search می باشد. برای جستجو  وابستگی سازمانی  و نشان دادن اطلاعات سازمان مورد نظر است.

 

 به عنوان مثال:

 

 

 

 

 

گزینه چهارم  در قسمت بالای صفحه Advanced search می باشد. برای جستجو پیشرفته با استفاده از عملگرهای منطقی (and, or, not) و کد های مختلف، جستجو خود را  انجام دهید.

 

 

 

Register

با عضویت در این محیط می توانید از امکانات این سایت از قبیل ذخیره کردن اطلاعات و سیستم آگاهی رسانی جاری (َAlert) استفاده نمائید.

برای عضویت، گزینه Register  را انتخاب کنید و فرم عضویت را پر نمائید. در مراجعات بعدی دیگر نیازی به ثبت نام کردن ندارید فقط با انتخاب login و وارد نمودن شناسه کاربری و رمز عبور خود، از امکانات این سایت بهره ببرید.

 

Alert  یا سیستم آگاهی رسانی جاری

این سیستم به شما اجازه می دهد تا فرمول جستجوی خود را در این محیط وارد کرده تا بعد از روز آمد شدن اطلاعات و اضافه شدن رکورد جدید به مجموعه، از طریق پست الکترونیکی به شما اطلاع داده شود. برای استفاده از این مکان، در صفحه ای که لیست نتایج جستجو را مشاهده می کنید روی گزینه Save as alert  کلیک کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و در مرحله بعد نامی برای مجموعه از alert  خود انتخاب کنید. بعد از روز آمد شدن اطلاعات مجموعه، چنانچه رکوردی در ارتباط با جستجوی شما به مجموعه اضافه شود به شما اعلام می گردد.